Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Od czego zależy kolor czapek Hyzia, Dyzia i Zyzia?

Roztrzęsione kupry SiostrzeńcówW czasach pojawienia się w kaczym uniwersum sympatycznych Siostrzeńców, zmiany wyglądu ich ubrań nie wywołały większego poruszenia wśród odbiorców disneyowskich produkcji. Być może wydawało się to naturalne, podobnie jak fakt, że wszyscy zmieniamy stroje w zależności od okoliczności lub własnych upodobań. Po latach kwestia ta budzi zainteresowanie fanów. Czytelnicy pytają o przyczynę, dla której twórcy komiksów i krótkometrażówek postanowili zrezygnować z pierwotnej dowolności barw poszczególnych elementów ubranek kaczorków, w tym szczególnie żółtego koloru czapki jednego z nich.

W pierwszych animacjach z udziałem Siostrzeńców, żaden z nich nie występuje w niebieskim stroju. Stale natomiast widzimy kaczorka w żółtej lub pomarańczowej koszulce i czapce w tym samym kolorze. Podobnie dzieje się w oryginalnym pasku komiksowym z lat 30., w którym Hyzio, Dyzio i Zyzio debiutują. W późniejszych wydaniach został on przekolorowany, aby zachować historyczną spójność postaci. Z wyjaśnień pracowników firmy wynika, że pierwotne użycie żółtej barwy wynikało z potrzeby odróżnienia się czapki siostrzeńca od niebieskiego beretu Donalda.

Gigant komiksowej twórczości, Carl Barks nie miał wpływu na sposób kolorowania swoich historyjek oraz, jak sam przyznaje, nigdy go to nie interesowało. Wysyłał do redakcji czarno-białe plansze gotowej opowieści. Ciekawostką jest, że przekonanie to zdradził po przejściu na emeryturę, tworząc serię barwnych obrazów olejnych z disneyowskimi kaczorami. Objawił w nich fantastyczny talent naturalnego wyczucia walorów koloru i wówczas malował żółtą czapkę tam, gdzie komponowała się z tłem, o wiele częściej niż niebieską, która mogła wydawać mu się dysonansem.

Trudno stwierdzić, który z kaczorków nosił w początkach żółtą czapkę. Możemy przypuszczać, że nosili ją na zmianę, bowiem w pierwszych komiksach ubrania Siostrzeńców barwiono zgodnie z kaprysem kolorysty, a nie z kontekstem opowieści. Dopiero w latach 80. ustalono indywidualny kolor stroju dla każdego z bohaterów. Decyzję o wykonaniu tego zabiegu zdeterminowała premiera serialu animowanego Kacze Opowieści. Twórcy produkcji stwierdzili, że kreskówka będzie miała o wiele bardziej złożoną fabułę niż dotychczas powstałe krótkometrażówki, uznano więc za konieczne umożliwienie widzom odróżnienie kaczorów na podstawie koloru ich czapek. Od tego momentu każdemu z siostrzeńców została na stałe przypisana konkretna barwa – Hyziowi czerwona, Dyziowi niebieska, a Zyziowi zielona.

Zasada ta dotyczy jednak tylko publikacji wydawanych w Stanach Zjednoczonych. Poszczególne wydawnictwa komiksowe we własnym zakresie dobierają barwy czapek dla kaczorków. Stosowane są wszelkie kombinacje kolorystyczne. W historyjkach ukazujących się w Polsce, nad którymi pieczę sprawuje europejskie wydawnictwo Egmont, zauważymy, że Hyzio ma czapkę niebieską, Dyzio zieloną, a Zyzio czerwoną.

Niektórych może dziwić fakt, że w pierwszych komiksach koszulki kaczorków były kolorowe. Znane nam obecnie czarne wdzianka, nie były pierwotnym zamierzeniem twórców. Podobnie jak niebieska marynarska koszula Donalda (patrz Dipol nr 1), ich ubrania miały być kolorowe. Uległo to zmianie, gdy zaczęli regularnie pojawiać się w gazetowych paskach codziennych rysowanych przez Ala Taliaferro. Wygląd postaci musiał zostać dostosowany do standardów tych krótkich historyjek i wymogów druku czarno-białych, codziennych wydań. Stroje w czarnym tuszu tworzyły mocniejszy kontrast z elementami tła w rysunkach. Być może przyzwyczajenie kolorystów i walor koncentrowania uwagi na czarnych plamach niewielkich postaci spowodowały, że ta konwencja przeniesiona została do kolorowych publikacji.