Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Prekursorzy z Kaczogrodu – uzupełnienie

W tekście „Prekursorzy z Kaczogrodu” zamieszczonym w pierwszym numerze Dipola wymieniono kilka przykładów adaptacji pomysłów ze świata komiksu do świata realnego.

Zabrakło w nim jeszcze jednego, chyba najbardziej spektakularnego przypadku potwierdzającego, jak treści zawarte w historyjce obrazkowej zostały wykorzystane w rzeczywistym świecie. W jednym z numerów włoskiego magazynu komiksowego Topolino ukazała się historyjka autorstwa Romano Scarpy zatytułowana Paperino e il colocco del Nilo (tłum. Kaczor Donald i Nilowy Kolos). Akcja osadzona jest oczywiście w Egipcie, gdzie Sknerus odnajduje złoże uranu zlokalizowane pod gigantycznym posągiem Ramzesa II. Aby wydobyć cenny surowiec, McKwacz zmuszony jest przenieść antyczne monumenty w inne miejsce. Wspomagany przez Donalda i Siostrzeńców decyduje się pociąć rzeźby na wiele bloków skalnych, które zostaną przetransportowane poza teren wydobywczy i posłużą do odtworzenia posągów.

Wiele osób, całkiem słusznie, skojarzy powyższy opis z autentycznym wydarzeniem. W latach 60 XX w. rząd Egiptu postanowił wybudować na Nilu tamę w miejscowości Asuan. Miała ona zapobiegać corocznym powodziom oraz być źródłem energii elektrycznej. Problemy stwarzało sztuczne jezioro mające powstać po spiętrzeniu rzeki – pod wodą znalazłyby się liczne zabytki, między innymi jedna z głównych atrakcji turystycznych Egiptu – świątynia Abu Simbel. Przedstawiono różne koncepcje jak uratować tak cenny dla ludzkości zabytek. Ostatecznie zdecydowano się pociąć go na wielkie bloki skalne i odbudować w nowym, niezagrożonym wodami jeziora miejscu. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w inspiracji fabuły historyjki tymi zdarzeniami, jednak fascynujący jest fakt, że świątynię przeniesiono  w latach 1964-1968, natomiast komiks Scarpy został opublikowany już w 1961! Budowa tamy była już wtedy w toku, jednak problem ochrony antycznych pomników wciąż był daleki od rozwiązania. Wynika z tego, że przyjęcie takiego rozwiązania przy ratowaniu zabytku zostało zainspirowane fabułą komiksu Scarpy.

W tym miejscu oddajmy głos samemu Romano Scarpie:

Sknerus musiał przenieść pomnik (…) a Diodak zaoferował mu pewne rozwiązania. Jednym z nich było pocięcie pomnika, ponumerowanie kawałków i odbudowanie go gdzie indziej. To była moja fantastyczna hipoteza, nie naukowe twierdzenie oczywiście. Dopiero kilka lat później dowiedziałem się, że idea została podchwycona przez poważną gazetę w artykule zatytułowanym „Walt Disney ratuje pomniki Nubii” i że została faktycznie wprowadzona w życie. Naprawdę!

To chyba największy powód do dumy w mojej karierze, nawet jeśli odnosi się do dawnej historii. Kilka lat temu, egipski rząd podarował rządowi Włoch cenne archeologiczne znalezisko, jako podziękowanie za pomoc w ratowaniu zabytków Abu Simbel: sposób który wykorzystali zaczerpnęli z mojego Paperino e il colosso del Nilo z 1961 roku. Ja nie otrzymałem żadnych podziękowań, ale wystarczy mi satysfakcja.

 

Źródła:
Alberto Becattini, The Duck and the Colossus,  Uncle Scrooge Adventures 38
http://www.romanoscarpa.net/articoli/intervista-ricordate-brigitta-l-ho-inventata-io
http://www.romanoscarpa.net/articoli/intervista-romano-disney-scarpaJeden komentarz

  1. rav napisał:

    Takich wiadomości oczekuję po Dipolu. Świetna robota :)