Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Słowniczek podstawowych pojęć

Zdajemy sobie sprawę, że w naszych artykułach mogą pojawiać się trudne do zrozumienia terminy okołokomiksowe. Dla ułatwienia, postanowiliśmy zgromadzić ich definicje w jednym miejscu, tworząc „słowniczek pierwszej pomocy”.

Pojęcia ogólne

Kadr, in. panel lub klatka  -  rysunek ilustrujący pojedynczą scenę, przeważnie posiadający obramowanie. Jest podstawowym elementem wszystkich form komiksowych.

Splash panel  - duży kadr, zajmujący co najmniej pół strony. Wykorzystywany jest najczęściej w punkcie kulminacyjnym akcji, bądź na samym początku historyjki.

Rząd – kadry w ujęciu pionowym. Mówi się o komiksach trzy- lub czterorzędowych, gdy na jednej stronie komiksu znajdują się odpowiednio trzy lub cztery kadry jeden pod drugim.

 

Podział historyjek ze względu na długość

Pasek, in. strip – komiks stworzony do druku w gazetach: 1) krótka, pojedyncza historyjka humorystyczna; 2) fragment długiej opowieści przygodowej

Gag – opowiastka o żartobliwym zabarwieniu o objętości jednej strony

Ten-pager, 10-pager, dziesięciostronicówka - dziesięciostronicowa historyjka o wydźwięku humorystycznym, często zawiera morał

Przygodówka - dłuższy (powyżej 10 stron) komiks, którego główną osią fabularną jest przygoda

 

Sposoby wydawania komiksów

Magazyn – czasopismo, w którym wydawane są historyjki. W wielu przypadkach (tak jak chociażby w polskim „Kaczorze Donaldzie”) w magazynach można znaleźć zawartość dodatkową, niepowiązaną z komiksami Disneya.

Pocket – zbiór historyjek trzyrzędowych formatu kieszonkowego. Obecnie w Polsce wydawane są trzy pockety: Gigant poleca, Gigant Mamut, MegaGiga

 

Pojęcia związane z powstawaniem komiksu

Lettering – wpisywanie tekstu w dymki, dodawanie do rysunków wyrazów dźwiękonaśladowczych (na ogół dokonywane przez liternika; w Polsce wyłącznie komputerowo)

Inking – nadawanie rysunkom ostatecznego kształtu poprzez pokrycie tuszem uprzednio dokonanego ołówkiem szkicu

Coloring – wzbogacanie czarno-białego rysunku o kolory