Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Jak bogaty jest Sknerus?


Odpowiedź znajdziemy w komiksach twórcy Sknerusa, Carla Barksa. W historyjce Second Richest Duck (która ukazała się w Polsce pod tytułem O kawałek sznurka w Kaczorze Donaldzie nr 32/2010) czytamy, że łączna wartość jego kopalni, zakładów, skarbców to jeden multiplujillion, dziewięć obsquatumatillionów, 623 dolary i 62 centy. Ta oraz podobnie brzmiące liczby mają jedno zadanie – pokazać, że majątek McKwacza jest niewyobrażalny…

Inny sposób oszacowania pojawił się w komiksie Magic Hourglass (w Polsce ukazał się pod tytułem Zaklęta klepsydra i opublikowany został w Kaczorze Donaldzie 02/2009). W wyniku pewnych działań Sknerus traci co minutę milion dolarów. Komentuje to stwierdzeniem, że jak tak dalej pójdzie, zostanie bankrutem za … 600 lat. 600 lat to 315 576 000 minut, razy milion daje nam 315 000 000 000 000, czyli 315 bilionów dolarów. Musimy jednak pamiętać, że powyższe stwierdzenie stanowiło tylko jeden z gagów w komiksie.
Wobec tego jak duży jest skarbiec McKwacza? Czytamy, że zawiera „trzy akry sześcienne gotówki” – czyli ile? Akr to miara powierzchni, nie długości, stąd pojawiły się nawet przypuszczenia, że kaczki żyją w sześciowymiarowej przestrzeni – ale to tylko zabieg Carla, podobnie jak dziwne liczby, mający pokazać ogrom bogactwa starego skąpca.
Spróbujmy jednak oszacować, ile pieniędzy może się zmieścić w skarbcu. W komiksach widzimy tę budowlę jako mniej więcej sześcian, możemy też dostrzec wskaźnik głębokości gotówki – 100 stóp (czyli 30 metrów). Możemy więc założyć, że Skarbiec ma objętość około 27 000 m3. Zawiera srebrne ćwierćdolarówki i dziesięciocentówki, niklowe pięciocentówki, miedziane centy oraz banknoty – dodajmy do tego ich wartość historyczną i kolekcjonerską. Dla ułatwienia załóżmy, że cały skarbiec wypełniają jednodolarówki. Jednodolarówka o średnicy 26,5 mm i grubości 2 mm zajmuje ok. 1,1 cm3. W skarbcu o pojemności 27 000 x 100 x 100 x 100 cm3 zmieściłoby się więc ponad 24 545 454 545 monet co daje nam, uwzględniając wolne przestrzenie między monetami, ponad 24 miliardy dolarów.
Odpowiedź na tytułowe pytanie powinna jednak brzmieć: to najbogatszy kaczor na świecie. Posiadacz różnorodnych skarbów i klejnotów, właściciel banków, kopalni, farm, fabryk, kolei, parowców, teatrów, gazet, a także wielu innych przedsiębiorstw – oraz oczywiście słynnego Skarbca.5 komentarzy

 1. lamero napisał:

  Mam uwagę dotyczącą obliczeń. Cały skarbiec jest sześcianem, ale część wypełniona gotówką już nie, mamy więc do policzenia nie sześcian, a prostopadłościan. Jego wysokość to 30 metrów, trzeba jeszcze policzyć pole podstawy.
  Myślę, że można powiedzieć, że gotówka wypełnia ok. połowę skarbca, więc wymiary całości budynku to 60x60x60 m3, a w związku z tym za pole podstawy można przyjąć 60 x 60 m2, ale tylko przy założeniu, że podstawa jest kwadratem, a wiadomo, że frontowa część skarbca to różnego rodzaju biura, łazienki, sypialnia, itp.
  Wydaje mi się, że rozsądnie będzie odjąć od jednego z wymiarów podstawy 10 metrów.
  Ostatecznie otrzymujemy pojemność gotówki równą 30 x 60 x 50 m3 = 90000 m3.
  Jak widać przy moich założeniach Sknerus będzie miał znacznie więcej pieniędzy, można powiedzieć, że okradliście go ze sporej części majątku :).

 2. Ryso napisał:

  W powyższych obliczeniach nie braliśmy pod uwagę faktu, że Sknerus miał tylko jeden skarbiec o określonym kształcie. Nie sugerujemy się też wyglądem tego budynku znanym z komiksów Rosy.

 3. lamero napisał:

  „W komiksach widzimy tę budowlę jako mniej więcej sześcian, możemy też dostrzec wskaźnik głębokości gotówki – 100 stóp (czyli 30 metrów). Możemy więc założyć, że Skarbiec ma objętość około 27 000 m3″

  Wiadomo, że liczenie wielkości majątku Sknerusa na podstawie jakichś swoich założeń jest tylko zabawą, ale mimo to w cytowanym przeze mnie fragmencie popełniony jest błąd.
  Piszecie, że budynek ma kształt sześcianu, a następnie przyjmujecie jeden wymiar i liczycie objętość gotówki. Tak można by było policzyć tę objętość jedynie przy założeniu, że cały skarbiec (od podłogi do sufitu) wypełniony jest gotówką, a tak nie jest.

 4. kicia500 napisał:

  W komiksach widzimy Sknerusa jako skąpca. To powoduje że ciągle ma coraz więcej pieniędzy. Możliwością utraty gotówki jest tylko utrata szczęśliwej dziesięcicentówki lub kradzież. Milioner ma licznych wrogów: Magikę de Czar, Braci Be… Są jednak zbyt słabi by pokonać systemy atywłamywaczowe. Sknerus myśli o wszystkim… oprócz rodziny!

 5. Nick * napisał:

  Nie żebym się czepiał, ale czy wskaźniki głębokości w komiksach Barksa nie pokazują wysokości 29m , a nie 30 m . Widzimy to choćby w komiksie ,,O kawałek sznurka”. I to 29 m to jest wysokość samych pieniędzy. Sam skarbiec jest wyższy, więc chyba nie można przyjąć jak pisał lamero , że skarbiec jest do połowy wypełniony monetami (chyba, że w jakimś komiksie było , że cały skarbiec ma wysokość ok. 60m).
  Stan majątku Sknerusa nie jest podany tylko w komiksie ,,O kawałek sznurka”. Innym komiksem, gdzie też jest podany (i prawdopodobnie istnieją jeszcze inne) jest komiks ,,Spadkobierca Sknerusa”, gdzie majątek Sknerusa jest wyceniony na : 9 fantastylionów, 4 gigamiliardów, 15 megamilionów, i 26 centów .
  Dowodzi to jednak tego co napisaliście, że majątek Sknerusa jest bardzo duży , trudny do zliczenia.