Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Czym jest DiPol?

Kilka słów o naszym fanzinie.

Mając na uwadze niepochlebną opinię o komiksach disneyowskich, jaka panuje wśród fanów historyjek obrazkowych innego typu, oraz jej stopniowe przenikanie do świadomości zbiorowej, stworzyliśmy fanzin DiPol. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Nasze pismo ma charakter działalności fanowskiej, wszak sami jesteśmy od dłuższego czasu miłośnikami tej twórczości; lecz nie oznacza to wcale, że jedynymi czytelnikami DiPola mogą być tylko fani gatunku.

Przez ostatnie dwadzieścia lat w świadomości Polaków zdążyły utrwalić się różne wyobrażenia na temat twórczości disneyowskiej, która bardzo szybko zdobyła w naszym kraju popularność, zapełniając nisze rozrywkowe. Komiksy, mimo dużego sukcesu wydawniczego, pełniły jednak rolę dodatkową, pozostając na uboczu. Jednakże na ostateczny kształt negatywnych wypowiedzi i doprowadzenia do zaklasyfikowania twórczości disneyowskiej jako przeznaczonej wyłącznie dla dzieci, miała w gruncie rzeczy wpływ polityka samego Disneya, która do dziś nie pozwala wykroczyć poza te bariery myślowe.

Tymczasem, świat komiksów Disneya jest niezwykle bogaty. Choć sam Walt Disney miał do czynienia tylko z jedną historyjką obrazkową, wszystkie są podpisywane jego imieniem i tworzy się je nieprzerwanie od 82 lat. Odmienność medium komiksowego od filmu zdeterminowała w znanych już postaciach wiele zmian, gdyż niezbędne było również przestawienie konwencji humoru: komiks jest opowieścią i nie może funkcjonować jako zlepek śmiesznych gagów. Z czasem, właśnie w komiksach zaczęło rozwijać się uniwersum postaci, by w końcu kolejność porządku odwróciła się i postaci pojawiały się w filmach po debiucie komiksowym. Bardzo liberalne podejście Disneya do komiksów z logo firmy ma również swoje złe strony: nie można ukrywać, że nie każdy autor przykłada się do swojej pracy – stąd też powstaje wiele historyjek bez większej wartości. Stanowią one trzon wielu linii programowych, w tym polskiego pisma Kaczor Donald.

Jaką rolę pełni więc DiPol? Bynajmniej nie można porównać jej do poszukiwania łyżki miodu w beczce dziegciu; czegoś, co wyróżnia się w gęstwinie miałkości. Próbujemy dotrzeć do wszystkich, stąd staramy się zachować w naszych artykułach dozę przystępności. Zajmujemy się klasyką gatunku i zachęcamy do odnajdywania nieznanych głębii i aspektów historyjek (które być może w przeszłości pomogły i Tobie, drogi Czytelniku, zdobyć umiejętność czytania), przedstawiamy zadziwiające ciekawostki pokazujące wpływ jakie komiksy disneyowskie mogły wywrzeć na nasze otoczenie. A przy okazji, staramy się zmienić pogląd na medium komiksowe, do którego najlepszym wstępem są właśnie komiksy Disneya.

Zin jest udostępniany za darmo, zarówno w internecie, jak i na papierze, w formie kserowanej. Numer pierwszy zadebiutował 1 października 2011, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.