Hosting zapewnia    Jan Pogocki – homepage

Czy Kaczor Donald popiera nazistów?

Spośród wszystkich animacji z Kaczorem Donaldem stworzonych przez studio Walta Disneya, największą popularnością cieszy się propagandowa krótkometrażówka „Der Fuehrer’s Face” wyprodukowana w 1943 roku. Po wojnie została wycofana z głównego obiegu, jej powtórna premiera miało miejsce dopiero w 2004 roku. W internecie krążą fragmenty tej produkcji, które bez przytoczenia kontekstu i znajomości historii mogą wydawać się szokujące. Film ukazuje w krzywym zwierciadle totalitarny kraj rządzony przez nazistów, stąd w kreskówce licznie pojawiają się hitlerowskie symbole i gesty. Dlatego, aby właściwie odebrać tę animację, koniecznie należy obejrzeć ją w całości, aż do wiele wyjaśniającego zakończenia.

Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, studio Walta Disneya zostało zaangażowanie do produkcji krótkometrażówek instruktażowych i treningowych dla wojska oraz antyniemieckich i antyjapońskich filmów propagandowych. Jednym z nich jest właśnie opisywana produkcja. Donald, Miki, a nawet Pluto weszli w skład amerykańskiej machiny wojennej. W animacji „The Spirit of ’43″ Kaczor propaguje cnotę oszczędności jako objaw patriotyzmu. Wyjaśnia Amerykanom dlaczego warto oszczędzać pieniądze, aby na czas płacić podatki wzmacniające obronność kraju. Krótkometrażówkę tę obejrzało 26 milionów Amerykanów i ponad jedna trzecia z nich przyznała, że ze względu na ten film zaczęła oszczędzać, aby móc opłacać podatki w terminie. Tak więc odpowiadając na postawione w tytule pytanie – Donald nie wyraża swojego poparcia nazistom, wręcz przeciwnie, propaguje ich zwalczanie.

Amerykańska Akademia Filmowa doceniła „Der Fuehrer’s Face” przyznając mu Oscara w 1943 roku w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Dodatkowo, produkcja ta znalazła się na stworzonej w 1994 roku liście 50 najlepszych kreskówek wszechczasów.

Odrzucając powierzchowne poznawanie animacji, natomiast zagłębiając się w istotę tematu, można poznać fakty dotyczące interesującej roli jaką w historii odegrała ta forma sztuki, uważana często wyłącznie za infantylną rozrywkę.Jeden komentarz

  1. kaczogród napisał:

    Niby prawda, ale jednym z powodów odejścia Barksa o animacji było zbytnie upolitycznianie filmów Disneya w czasie 2 wojny światowej. Choć brał udział w tworzeniu choćby kreskówki: Donald Gets Drafted